مشاوره ژنتیک پزشکی- تشخیص قبل از تولد

مرکز تخصصی مشاوره ژنتیک

مشاوره تخصصی

جهت انتخاب جنست جنین با استفاده از روش های مولکولی

(PGD)

+ نوشته شده در  پنجشنبه هشتم تیر ۱۳۹۱ساعت 22:18  توسط دكتر احمد ابراهیمی  | 

انتخاب جنسيت فرزند به دلخواه ،از دير باز، يکی از آرزوهای بشر بوده است.چه بسا خانواده هايي که به علت نداشتن يکی از دو جنس ( خصوصا فرزند پسر) دچار مشکلات فراوان شده اند و يا خانواده هايی که سالها به اميد داشتن يکی از دو جنس تعداد زيادی بارداری را يکی پس از ديگری و با فاصله کم داشته اند ولی نتيجه مطلوب بدست نيامده است و نه تنها سلامت مادر را به خطر انداخته است بلکه هزينه زيادی را برای خانواده به دنبال داشته است.

بسیاری از محققان اعتقاد دارند نمی توان به طور كامل جنسیت نوزاد را قبل از حاملگی تعیین كرد. گرچه این اعتقاد صحیح است ولی شواهدی نیز  وجود دارد كه نشان می دهد عوامل متعددی در دختر یا پسر شدن جنین نقش دارد.زمان آمیزش، میزان PH رحم در حین لقاح و تغذیه قبل از بارداری سه عامل موثر در تعیین جنسیت قبل از حاملگی است ، كه بطور مختصر  هريك را شرح داده مي شود.

1- PHرحم:

اسپرم مرد ( كروموزوم y‌)در محيط قليائي بهتر زنده مي ماند،ازطرفي محيط رحم در زمان تخمك گذاري (14 سيكل ماهانه 28 روزه) داراي PH بالا و قليائي است و در صورتي كه لقاح در اين روز صورت گيرد به احتمال زياد جنين تولد يافته پسر خواهد بودو در بقيه اوقات چون PH دهانه رحم پايين و اسيدي است كرموزوم X بيشتر زنده مانده و  احتمال دختر شدن جنين بيشتر است

2-زمان اميزش:

خانمها هر ماه در اواسط سيکل خود يک يا چند تخمک که از نظر کروموزومی فقط X هستند توليد می کنند و در مقابل آقايان دارای دو نوع اسپرم حاوی کروموزومهای جنسی  Xو Y هستند در واقع اين مرد است که جنسيت سلول تخم را تعيين می کند به شکلی که اگر تخمکی که حاوی کروموزوم جنسی  X است با اسپرم حاوی کروموزوم جنسی Y لقاح يابد سلول تخم مذکر شده و اگر تخمکX با اسپرم  حاوی X لقاح يابد سلول تخم مذکر می شود.

اگر اميزش در حوالی زمان تخمک گذاری صورت گيرد ، پسر بدنيا خواهد آمد چرا که در زمان تخمک گذاری ترشحات دهانه رحم از هميشه قليايي تر و رقيق تر است و ارتجاع پذير تر است و حرکت اسپرمهایY را بسيار سهل و آسان می کنداما اگر مقاربت ۳ تا ۴ روز بعد يا قبل از تخمک گذاری اتفاق بيفتد شانس پسر شدن بشدت کاهش می يابد و احتمال دختر زياد می شود .

3- تغذيه قبل بارداري:

تغذیه نقش اساسی در تعیین جنسیت خواهد داشت زیرا مواد غذایی ارتباط مستقیمی با كاهش یا افزایش PH رحم دارند. مواد غذایی حاوی سدیم، فسفر، آهن، پتاسیم و روی  باعث افزايش PH رحم شده و نقش مفيدي در پسر شدن جنين دارند اين مواد غذائي شامل: زرد الو، پسته، سيب، گوجه سبز، خرما، گيلاس، تمشك، توت فرنگي، انجير، خربزه، گوجه فرنگي، پياز، ، زيتون، سيب زميني، ماهي،برنج ، اسفناج ،شكلات،موز مي باشند و برعكس

استفاده از خوراكی هایی كه حاویكلسیم، منیزیم و مس هستند مثل لبنیات ( ماست ،شير، پنير)، كلم، قارچ، نخود سبز، لوبیا سبز ،كاهو، جو ، گردو، تخم مرغ، ماكاروني، گوشت قرمز(گاو،گوسفند و حتی ماکیان) قادرند میزان PH رحم راكاهش دهند و باعث تولد نوزاد دختر خواهد شد.

تحقيقات نشان داده كه افزايش مقدار گلوكز در ترشحات مخاطي دهانه رحم درموقع تخمك گذاري به جذب اسپرماتوزوئيدها كمك مي كند و از آنجا كه اسپرماتوزوئيد پسر از قدرت تحرك بيشتري برخوردار است. مناسب بودن ترشحات دهانه رحم بيشتر به نفع اسپرماتوزوئيد پسر است.بنابراين استفاده ازميوه هاي شيرين محتوي گلوكز در روزهاي تخمك گذاري محيط را براي جلب اسپرماتوزوئيدy مناسب تر مي كند و همچنين بهتر است از غذاهاي زير بيشتر استفاده را كنيد ؛ چراكه قند خون شما را به سرعت بالا مي برند.اين غذاها شامل : گلوكز- ساكاروز(قند ساده يا شكر)- شربت ذرت- عسل- آب نبات- غلات صبحانه شيرين شده- هويج- بيسكوئيت- سيب زميني پخته- كشمش- نان گندم سفيد- نوشابه هاي داراي شكر و يا پلي مرهاي گلوكز است. قبل از شروع رژيم غذائي بايد مطمئن شويد كه ممنوعيتي براي اجراي رژيم نداشته باشيد.  

مثلا،رعايت رژيم غذايي براي پسردار شدن در موارد: فشار خون بالا، ناراحتي هاي قلبي و نارسايي هاي كليوي و رعايت رژيم غذائي براي دختر دار شدن در موارد: اختلالات عصبي،بالا بودن كلسيم خون، نارسائي كليوي ممنوع است.


چند نكته:

1- رژيم غذائي بايستي توسط زن رعايت شود و نوع تغذيه ي مرد به طور مطلق تاثيري در تعيين جنسيت ندارد، ولي مصرف آن توسط زوجين موجب آساني اجراي آن مي شود.

2-رعايت رژيم غذائي بايد از دو ماه  قبل بارداري ( حداقل 4 تا 6 هفته قبل بارداري ) شروع شودو در اين زمان از مصرف خودسرانه داروهائي كه تعادل يوني رحم را براي جنسيت مورد نظر برهم زنند خوداري شود

3- عامل تعداد اسپرم در هر اميزش در تعيين جنسيت مهم است به طوري كه هر چه اسپرم بيشتر باشد احتمال پسر شدن بيشتر است و بالعكس،يعني جهت مذكر شدن جنين بايد تا حد امكان تا زمان تخمك گذاري (روز 14 از شروع قاعدگي در سيكلهاي 28 روزه)كه زمان مناسب از نظر PH براي پسر دارشدن است ،اميزشي صورت نگير تا تعداداسپرم زياد باشد و احتمال مذكر شدن جنين بالا رود.

4- علاوه بر این موارد ذكر شده نقش استرس، محیط زندگی و نوع روش زندگی را در تعیین جنسیت جنین نمی توان نادیده گرفت. كوچك ترین این موارد می تواند تلاش ها  ای شما برای تولد نوزاد دلخواه را از بین ببرد. 

5- يك روش براي تغيير  PH واژن جهت تغيير جنسيت جنين به جنسيت مورد دلخواه والدين اين است كه بطور مصنوعی  محيط واژن را قلیایی یا اسیدینماييم، توصیه مي شود که ضمن استفاده از روش تعیین زمان تخمک گذاری، اگر که فرد می‌خواهد پسر دار شود از محلول جوش شیرین رقیق شده  برای شستشوی واژن پیش از نزدیکی استفاده کند تا احتمال پسر دار شدن در زمان 48 ساعت پس از تخمک گذاری به بالای 80٪ برسد زیرا این محلول PH واژن را به شدت قلیایی می‌کند، همچنین برای دختر دار شدن باید از محلول رقیق شده سرکه سفید استفاده کرد ه تا PH واژن اسیدی‌تر شود.

 رعايت كامل نكات گفته شده در مقاله 80 تا 90 درصد والدين را در داشتن جنسيت دلخواه كمك مي كند. در پايان تاكيد مي شود كه ، از پيروي دستورات تعيين جنسيت بطور خودسرانه و بدون مشورت با متخصص زنان اجتناب شود.

+ نوشته شده در  پنجشنبه هشتم تیر ۱۳۹۱ساعت 22:12  توسط دكتر احمد ابراهیمی  | 

انتخاب جنسیت جنین


باید توجه داشت که هیچ روش قطعی برای انتخاب جنسیت جنین وجود ندارد و حتی با استفاده از پیشرفته‌ترین روش‌ها، امکان تعیین جنسیت به 100 درصد نمی‌رسد. با این حال بعضی رژیم‌های خاص و یا روش‌های آمیزش می‌توانند در انتخاب جنسیت جنین به والدین کمک کنند.


جنین انسان

برای تعیین جنسیت جنین ، روش های زیر وجود دارد:

روش PGD یا تعیین جنسیت پیش از لانه گزینی جنین

زمانی از این روش استفاده می شود که افزایش سن مادر و همچنین وجود بیماری‌های ژنتیکی در زوج‌های در معرض خطر باعث افزایش خطر بروز ناهنجاری‌های کروموزومی در نوزاد می‌شود، مثلا در بیماری هموفیلی.

این روش همچنین در خانم‌هایی که سقط‌های مکرر داشته‌اند، خصوصا در افرادی که سقط‌ها به دلیل ناهنجاری‌های کروموزومی رخ داده باشد، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در این روش، با دادن دارو به زن، تخمک‌ها را به صورت مصنوعی در محیط آزمایشگاهی رشد می‌دهند و بعد از عمل لقاح با اسپرم، جنین‌های تشکیل شده را در مرحله هشت تا شانزده سلولی مورد ارزیابی قرار داده و یک یا دو بلاستومر را جدا می‌کنند. به این ترتیب از تولد جنین‌های سالم با جنسیت مطلوب بدون افزایش احتمال بروز بیماری‌های ژنتیکی اطمینان می‌یابند. این روش با دو تا سه درصد خطا همراه است.

 

 

روش رژیم درمانی

تحقیقات نشان داده است که دریافت بیشتر یون های کلسیم و منیزیم موجب افزایش احتمال دخترزایی و دریافت یون های سدیم و پتاسیم با افزایش احتمال پسرزایی همراه است.

رعایت نکات زیر پیش از آغاز رژیم درمانی ضروری است:

 

* خانم ها باید پیش از تصمیم گیری برای بارداری، ابتدا آزمایش‌های لازم در مورد کم خونی و برخی بیماری‌های خاص مانندسرخجه و هپاتیت ب را انجام داده و پس از درمان این بیماری‌ها در صورت وجود و استفاده یک قرص اسید فولیک به صورت یک روز در میان از 3 ماه پیش از بارداری، برای تغییر رژیم غذایی خود اقدام کنند.

 

* توجه داشته باشید که مدت رعایت رژیم غذایی 4 تا 6 هفته پیش از اقدام برای بارداری است. به محض باردار شدن مادر باید رژیم معمولی را از سر گرفته و برای مراقبت‌های دوران بارداری، تحت نظر باشد.

 

* پیش از شروع رژیم مطمئن شوید که برای مصرف غذاهای حاوی یون های بالا منعی ندارید، مثلا در افراد مبتلا به فشار خون بالا، بیماری‌های قلبی و نارسایی کلیوی رژیم پسرزایی با سدیم و پتاسیم بالا توصیه نمی‌شود. در افراد مبتلا به نارسایی کلیوی و بالا بودن کلسیم خون، رژیم دخترزایی با کلسیم و منیزیم بالا توصیه نمی‌شود.

 

* به خاطر داشته باشید انجام هیچ کدام از این روش‌ها، به تنهایی تضمین کننده جنسیت مطلوب جنین نیست و استفاده از رژیم‌ها باید به صورت منظم و دقیقا بر حسب کالری مورد نیاز فرد انجام گیرد تا فرد دچار مشکلات متابولیکی ناشی از تغذیه نامناسب نشود. بنابراین تعیین جنسیت جنین تنها باید در موارد ضروری و وقتی سلامتی جنین با یک جنس خاص به خطر می‌افتد و توسط یک فرد ماهر مثلا ماما یا پزشک، انجام شود.

تمام روش‌های انتخاب جنسیت، باید از حدود دو ماه قبل از بارداری اجرا شوند. بدون شک حتی اگر یک روز از لقاح گذشته باشد، جنسیت جنین مشخص است و نمی‌توان آن را تغییر داد و اگر قرار است تعیین جنسیتی انجام شود حتما باید قبل از بارداری باشد

روش تغییر PH واژن

در برخی منابع، شستشوی واژن با ترکیبات خاص مانند سرکه یا جوش شیرین توصیه می‌شود. در محیط قلیایی، احتمال زنده ماندن اسپرم حاوی  Yبیشتر شده و پسرزایی افزایش می‌یابد و در محیط اسیدی، احتمال زنده ماندن اسپرم حاوی X و دخترزایی افزایش می‌یابد.

 

روش آمیزش در زمان خاص

بر اساس روش شتلز، اگر آمیزش در زمان تخمک گذاری صورت گیرد، احتمال پسرزایی و 2 تا 3 روز پس از تخمک گذاری، احتمال دخترزایی افزایش می‌یابد. برای تعیین زمان تخمک گذاری می‌توان از تست‌های خانگیLH  و یا سونوگرافی استفاده کرد.

 

روش بارداری بر اساس ماه‌های سال

با استفاده از جداولی، سن مادر را با حاملگی در نظر می‌گیرند و بر این اساس مشخص می‌شود که بارداری در هر ماه که اتفاق بیفتد احتمال کدام فرزند بیشتر است .

 

چرا بعضی ها نتیجه نمی گیرند؟

بعضی از زوج‌ها تاکید می‌کنند که ما همه موارد را رعایت کرده‌ایم، پس چرا نتیجه نگرفتیم؟

در پاسخ باید گفت اگر تمام موارد را مو به مو اجرا کنید، ولی همسرتان مشکل اسپرمی داشته باشد (در تعداد و کیفیت اسپرم‌ها) موفق نخواهید شد. در زوج‌هایی که یک یا چند فرزند دختر دارند و خواهان پسر می‌باشند، مرد حتما باید یک آزمایش شمارش اسپرم بدهد، چرا که اگر تعداد اسپرم‌های مرد در یک سی‌سی کمتر از حد مشخصی باشد یا کیفیت اسپرم‌ها پایین باشد، درصد دختردار شدن بسیار بالا خواهد بود.

 

تمام روش‌های بالا باید از حدود دو ماه قبل از بارداری اجرا شوند، خصوصا روش تغذیه‌ای از یک و نیم ماه قبل از بارداری باید شروع شود. بدون شک حتی اگر یک روز از لقاح گذشته باشد، جنسیت جنین مشخص است و نمی‌توان آن را تغییر داد و اگر قرار است تعیین جنسیتی انجام شود حتما باید قبل از بارداری باشد.

 

علاوه بر این نقش استرس، محیط زندگی و نوع روش زندگی را در تعیین جنسیت جنین نمی‌توان نادیده گرفت. کوچک‌ترین این موارد می‌تواند تلاش‌های شما برای تولد نوزاد دلخواه را از بین ببرد.

با توجه به اینکه تعیین جنسیت هم نیاز به مراقبت‌های خاص دارد، به نظر می‌رسد انتظار برای تولد نوزاد خیلی شیرین‌تر و البته آسان‌تر از دانستن نوع آن است.

+ نوشته شده در  پنجشنبه هشتم تیر ۱۳۹۱ساعت 22:0  توسط دكتر احمد ابراهیمی  | 

روش‌های انتخاب جنسیت جنین رایج‌تر می‌شود

روش‌های انتخاب جنسیت جنین رایج‌تر می‌شود

پزشکان می‌توانند به طور مصنوعی جنسیت نوزد را انتخاب کنند. اما مسئله این است که والدین در صورت رواج این روش‌ها کدام جنسیت را انتخاب می‌کنند.

یک بررسی جدید در آمریکا نشان می‌دهد در صورتی که زنان فرصت انتخاب جنسیت نوزدشان را داشته باشند، با نسبت مساوی ممکن است دختر یا پسر را انتخاب کنند.

تارون جیان، متخصصص تولید مثل در دانشگاه ایلینوی در شیکاگوی آمریکا می‌گوید: "انتخاب جنسیت نوزاد موضوعی بوده است که صحبت درباره آن برای پزشکان تقریبا تابو محسوب می‌شده است.

با این وجود مهم است که علاقه بیمار را در موارد "انتخاب ترجیحی جنسیت نوزاد به دلایل غیرپزشکی"، مورد توجه پزشک قرار گیرد و پیامدهای اخلاقی و اجتماعی این کار تشریح شود. تا به حال اطلاعاتی درباره خواست والدین برای داشتن دختر یا پسر در اختیار آنها قرار داده نمی‌شد."

از 561 زنی که در این بررسی شرکت کردند، 229 نفر گفتند که علاقمندند جنسیت نوزاد آینده‌شان را انتخاب کنند. در میان این 229 زن میزان علاقه برای داشتن نوزاد پسر یا دختر مشابه بود.

اما زنانی که از قبل یک یا چند بچه از یک جنسیت داشتند، ترجیح می‌دادند که بچه بعدی‌شان از جنس مخالف باشد، تا تعادل جنسیتی خانواده حفظ شود.

روش‌های انتخاب جنسیت نوزاد

در آمریکا از دو روش برای انتخاب جنسیت نوزاد استفاده می‌شود.

یک روش جدا کردن اسپرم است- این روش بر این اساس است که اسپرم دارای کرومووزوم X (باعث ایجاد جنین مونث می‌شود) اندکی سنگین‌تر از کروموزوم Y است (که جنین مذکر ایجاد می‌کند).

با استفاده از این تفاوت اندک وزنی، می‌توان اسپرم را به دو گروه X و Y تقسیم کرد و آنها را برای عمل "وارد کردن اسپرم به صورت مصنوعی به درون رحم: (IUI) آماده کرد.

میزان موفقیت تعیین جنسیت جنین با استفاده از روش جدا کردن اسپرم برای دختردار شدن 90 درصد و برای پسردار شدن 70 درصد است.

یک روش شایع دیگر "تشخیص ژنتیکی قبل از کاشتن رویان" (PGD) - شکلی از "لقاح خارج رحمی" (IVF) - است. در این روش رویان‌ها در آزمایشگاه ایجاد می‌شوند و بعد در رحم زن کاشته می‌شوند.

بر خلاف IVF معمولی، در این روش پزشکان چند سلول را از رویان‌های آماده شده جدا می‌کنند، تا جنسیت آن را تعیین کنند، و تنها رویان‌هایی را در رحم می‌کارند که جنسیت مطلوب را داشته باشند.

این روش موفقیتی نزدیک به 100 درصد در انتخاب جنسیت جنین دارد، اما هزینه آن بیشتر است، و نسبت به روش جدا کردن اسپرم، از لحاظ فیزیکی فشار بیشتری به زن می‌آورد.

به گفته پژوهشگران هیچکدام از این دو روش بر جنین در حال رشد اثر بدی ندارد.

دکتر جیان می‌گوید: "در بررسی ما، بیماران تقریبا به طور مساوی هر یک از این روش‌ها را انتخاب کردند. PGD سخت‌تر است، اما ممکن است بیماران با انجام این روش بخواهتد از میزان اندک عدم قطعیتی که در روش جدا کردن اسپرم وجود دارد، پرهیز کنند."

ممنوعیت در بریتانیا

انتخاب جنسبت نوزاد به دلایل غیرپزشکی در بریتانیا ممنوع است و 80 درصد مردم نیز با این ممنوعیت موافقند، اما در آمریکا در حال حاضر قانونی در این باره وجود ندارد.

شورای اخلاق زیستی رئیس جمهوری آمریکا در مورد جنبه‌های اخلاقی انتخاب جنسیت نوزاد به دلایل غیرپزشکی به بررسی پرداخته است، اما تا به حال گزارشی در این باره منتشر نکرده است. نگرانی‌های فعلی این است که این روش به عدم تعادل جنسیتی بینجامد، و در مورد روش PGD، رویان‌های انسانی ضمن انجام این عمل از بین بروند.

دکتر جیان می‌گوید: "یکی از نگرانی‌های اصلی، تقویت کلیشه‌های جنسی است. اینکه ممکن است تمایل بیشتری به داشتن بچه پسر وجود داشته باشد."

اما در بررسی جیان و همکارانش زنان آمریکایی تمایل بیشتری به داشتن پسر یا دختر نشان ندادند؛ حتی زنانی که بچه نداشتند ترجیح یکسانی به داشتن دختر یا پسر ابراز کردند.

"انجمن پزشکی تولید مثل آمریکا" در حال حاضر نگرانی درباره به وجود آمدن عدم تعادل جنسیتی مصنوعی ندارد و جدا کردن اسپرم را به عنوان روشی برای جور شدن جنس بچه‌ها در خانواده‌ها توصیه می‌کند.

نظر این انجمن درباره PGD این است که گرچه این روش بی‌خطر است، اما نگران است که استفاده از این روش به دور انداختن رویان‌های ناخواسته بینجامد، و به همین علت از حمایت اولیه از این روش دست برداشته است.

جیان امیدوار است که این بررسی موضوع انتخاب جنسیت نوزاد در افکار عمومی مطرح کند

به نظر او هم برای کلینیک‌های ناباروری و هم برای جامعه مهم است در حالیکه تکنولوژی‌های تعیین جنسیت نوزاد هر روز رایج‌تر می‌شوند، استفاده‌های قابل قبول انتخاب جنسیت نوزاد به دلایل غیرپزشکی تعیین شوند.

+ نوشته شده در  پنجشنبه هشتم تیر ۱۳۹۱ساعت 21:50  توسط دكتر احمد ابراهیمی  | 

   تعیین جنسیت جنین و جدول تعیین جنسیت 
مقدمهیکی از دغدغه های خیلی از خانواده ها داشتن جنس خاصی از نوزاده .اگه شما از همون دسته هستید میتونید با پیگیری دستورات زیر شانس حصول به خواسته خودتون را بیستر کنید. یادآوری می کنم این روش ها فقط شانس تعیین جنسیت را قبل از بارداری بیشتر می کند.فصل اول : تعیین جنسیتاولین نکته ای که در مورد این مبحث باید متذکر شوم اینست که برخلاف تصور قدیمیها که میگفتند اگر دو ماه اول بارداری مادر از خوراکیهای گرم استفاده کند بچه پسر و اگه از خوراکیهای سرد استفاده کنه بچه دختر میشه امروز کاملا مشخص شده که این بحث پایه علمی نداره چون از همون بدو پیدایش نطفه اگر کروموزومهای x باهم ترکیب بشن بچه دختر و اگه کروموزومهای x و y با هم ترکیب بشن بچه پسر می شود .  انجام راهنمائی های زیر قبل از بارداری می تواند شانس انتخاب جنسیت بچه افزایش داد .نکاتی که باید در ابتدا توسط آقایان رعایت شود :1- برخلاف تصور قدیمیها جنسیت بچه تنها توسط زن تعیین نمیشه بلکه هم مرد و هم زن در این مورد نقش دارند. تعداد اسپرم هم در جنسیت جنین نقش مهمی داره یعنی اگه تعداد اسپرم از 20میلی در سی سی کمتر باشه شانس فرزند دختر بیشتر شده و افراد سالم و بارداری در سنین اول ازدواج و جوانی یشرط سلامت اسپرم ها شانس داشتن پسر افزایش می یابد . 2- نطفه های خیلی ضعیف که ممکنه در اثر بعضی از بیماریها مثل واریکوسل ایجاد بشه ( توضیح آن از مبحث ما خارجه ) ممکنه در وهله اول باعث بارداری بشن ولی بچه سقط میشه پس اگر سقطهای مکرر دارید یکی از دلایلش میتونه همین باشه.3- ذوران تکامل نطفه آقایون سه ماه طول میکشه برای همین برای تقویت نطفه، اقایون باید از سه ماه قبل از بارداری همسرشون اقدام کنند.4-یکی از مسائل مهمی که نطفه رو ضعیف میکنه سیگاره پس اگر طالب نوزاد پسر هستید سعی کنید حتی الامکان بسیگار نکشید یا مصرفش رو کم کنید .5-مصرف روزی یک عدد ویتامین ث و یک عدد اسید فولیک از سه ماه قبل از بارداری بسیار مفیده و نطفه رو تقویت میکند.6- اگر بیضه ها تحت فشار یا گرما قرار بگیرند در مکانیسم اسپرمها اختلال بوجود میاد پس در طول این سه ماه از پوشیدن لباس زیرهای تنگ و شلوارهای چسبان و گرفتن دوش آب داغ خودداری کنید .در طول روز اگر میتوانید کیسه یخ روی بیضه ها قرار دهید .8- برای داشتن نطفه سالم به خصوص برای پسردار شدن باید از سه ماه قبل از بارداری از مصرف غذاهای کنسرو شده و مانده و سوسیس و کالباس و پرنمک و همچنین مصرف سیگار و الکل و ابجو خودداری کنند .٩- مصرف سیب، آب دریا، آجیل جات مثل پسته، بادام زمینی، بادام هندی و چای دارچین و هل و گوشت قرمز و معجون (گردو آسیاب شده، پسته، کنجد، بادام) را به شیرموز مفید خواهد بود. 10- مصرف زنجبیل و قارچ و کاهو و هرروز یک لیوان عرق کاسنی و کنگر و کشمش و مویز ( زیاد ) مفید بوده ولی ترجیحا دلستر نخورید. 11- از افسردگی و فشار عصبی و هوای الوده هم زن و هم مرد به خصوص حین مقاربت دوری کنید و در اتاق خنک نزدیکی داشته باشید12- خانمها در زمان پریود روزی 2 عدد خرما صبح ها بخورید13- قایان ماه اخر زیاد ورزش نکنند ولی خانمها از دو ماه قبل ورزش دراز نشست حداقل 15 دقیقه انجام بدهند.15- خانمها هر روز 3 عدد فلفل سیاه نکوبیده را با اب قورت بدهند.نکاتی که باید توسط مادر مورد توجه قرار بگیرد1- املاح خون مادر هم در تعیین جنسیت نقش دارند اگر میزان سدیم و پتاسیم بالا و میزان کلسیم و منیزیم خون پایین باشد بچه پسر و برعکس آن بچه دختر میشه .2- محیط اسیدی یا قلیایی واژن هم نقش تعیین کننده ای دارد . محیط اسیدی دشمن کروموزوم y بوده و ان را از بین میبره پس برای پسر شدن نوزاد محیط باید قلیایی و برای دختر شدن محیط باید اسیدی باشد .3- زمان نزدیکی اگر 2-3 روز قبل از تخمک گذاری باشه بچه دختر و اگر کمی قبل یا کمی بعد ( حوالی تخمک گذاری ) باشه بچه پسر میشه .4-به ارگاسم رسیدن زن محیط رو قلیایی و احتمال پسر شدن رو افزایش میده . 5- وجود عفونت هم در جنس جنین اثر گذاشته و ممکنه باعث زایمان زودرس و یا حتی سقط جنین بشه6- استرس و اضطراب و افسردگی شانس پسردار شدن را به شدت کاهش میده7-نزدیکی در هوای گزم و آلوده هم احتمال پسردار شدن را کم میکنه8-از سه ماه قبل از بارداری مصرف قرص را قطع کرده و از کاندوم یا روشهای طبیعی جهت جلوگیری استفاده کنید9-خانمها در زمان پریود روزی 2 عدد خرما صبح ها بخورید 10- زن در نزدیکی به حالت سجده باشد.بعد از نزدیکی بالش زیر کمر گذاشته و پاها رو به بالا (تکیه به دیوار) و بعد هم روی پهلوی راست بخوابید. تا 2 ساعت بلند نشوید و حمام نروید.  14-زمان نزدیکی و وقوع حاملگی نقش خیلی خیلی مهمی در جنسیت فرزند داره . اگر شما تمام نکات رو رعایت کنید ولی به زمان توجه نداشته باشید شانس خودتون رو بسیار کم می کنید . در زیر یک جدول که  از مجله تایمز اقتباس شده که این جدول چینی است. برای داشتن نوزاد دختر1-خانم ها  از غذاهایی با کلسیم و منیزیم بالا استفاده کنند( مثل لبنیات فراوان - گردو و حذف نمک و ... ) .این کار رو باید دو تا سه ماه قبل از بارداری شروع کنید چون دیرتر فایده ای نداره ( در قسمت لیست غذاهای قبل از بارداری توضیح دادم )2- سعی کنید 3-2 روز قبل از تخمک گذاری نزدیکی داشته باشید و به ارگاسم نرسید چون در این حالت به علت قلیایی شدن و انقباضات ایجاد شده کروموزومهای Y زودتر خودشون رو به تخمک میرسونن .دخول نباید عمیق باشه .3-قبل از نزدیکی با محلول رقیق شده سرکه ( سرکه و آب) برای شستشوی خود استفاده کنید تا محیط اسیدی شود .4-خانمها چه در مورد فرزند دختر چه پسر از 2ماه قبل باید مصرف اسید فولیک رو شروع کنند .برای داشتن نوزاد پسر1- آقایان از سه ماه قبل باید روزانه یک قرص اسید فولیک و یک قرص ویتامین ث مصرف کنند و همانطور که گفتم باید از پوشیدن لباس زیر و شلوار تنگ - نشستن طولانی روی صندلی - گرفتن دوش آب داغ خودداری کنید .2- آقایان از مصرف غذاهای کنسرو شده خودداری کنند .3- خانمها از دو ماه قبل غذاهایی مانند موز - کاهو - توت فرنگی - خرما - هل - زعفران - دانه های روغنی - کره - گوشت قرمز - سیب و برنج و غذاهای نمکی را استفاده کنید .( در قسمت مواد غذایی کامل توضیح دادم )4- خانمها لبنیات را برای این مدت از رژیم غذایی خود حذف کنند . 5-لقاح باید در حوالی تخمک گذاری صورت بگیرد . ( ترجیحا روز تخمک گذاری )6- قبل از لقاح آقایان کیسه یخ روی بیضه ها قرار داده و خانمها از شستشو با محلول جوش شیرین رقیق شده با آب استفاده کنند .7-دخول باید عمیق بوده و خانم به ارگاسم برسد .8- محیط نباید گرم و با هوای الوده باشد .9- از استرس و اضطراب دوری کنید.جدول تعیین زمان لقاح بر اساس سن مادرسن مادر در زمان لقاح به میلادیزمان لقاح 45444342414039383736353433323130292827262524232221201918oxxoxoxoxoxxoxxxoxoxoxxoxoxo11دی تا11بهمنxxoxoxoxoxxoxoooxoxoxoxxoxox12بهمن تا10اسفندxoxoxoxoxxoxxxxooxoxxxoxooxo11اسفند تا 11فروردین oxoxoxxxxoxoxoooooxooxxooxox12فروردین تا10اردیبهشتoxxoxoxxoxooooooxoooooxxoxox11اردیبهشت تا9خردادoxoxoxooxoooooooxooxxxoooxxx10خرداد تا 9 تیرxoxoxxoxooooooooxxxooxxooxxx10تیر تا 9مردادoxoxxoxoxoxoxoooxxxxxooxoxxx10مرداد تا 9شهریورxoxxoxoxoxooooooxxxoxoxooxxx10شهریور تا 8مهرoxxoxoxoxxoooooooxxoxoxoooxx9مهر تا 9ابان xoxxoxoxoxxxoooxooooxoxooxox10ابان تا 9اذرxoxoxoooxxxxxxxxooxoxooooxox10اذر تا 10دی در این جدول حرف ( o) نشان دهنده دختر و حرف ( x) نشان دهنده پسر است .روش استفاده :شما با توجه به سن مادر در زمانی که تصمیم به بارداری میگیرید میتوانید زمان لقاح خود را تنظیم کنید .بطور مثال اگر مادری 25 ساله تصمیم بگیرد تا نوزاد دختر داشته باشد در تاریخهای 11 دی تا 11 بهمن و 12 فروردین تا 9 خرداد و 10 تیر تا 9 مرداد اگر نزدیکی داشته باشد و باردار شود نوزاد او دختر میشود . در خارج از این تاریخها اگر حامله شود نوزاد پسر است
+ نوشته شده در  پنجشنبه هشتم تیر ۱۳۹۱ساعت 21:40  توسط دكتر احمد ابراهیمی  |